Een van de leukste manieren om jonge mensen in aanraking te laten komen met kunst is door beweging. Kunst ontdekken met hun lichaam helpt kinderen het kunstwerk en de kunstenaar, emoties, conventies en acties beter te begrijpen. Het kunstwerk wordt eens op een andere manier benaderd en het is het vooral heel leuk!
Er zijn verschillende mogelijkheden om kinderen te laten bewegen in het museum, maar houd altijd voldoende afstand zodat je het kunstwerk niet per ongeluk aanraakt en kijk altijd even of je andere museumbezoekers niet stoort met je activiteit.
- Strike a Pose!
Poseren maar. Laat je kind/leerlingen de poses aannemen van verschillende karakters in een schilderij of van een beeld. Kunnen zij zich in de vreemde kronkels wringen van de Renaissance beeldhouwwerken en de hoekige vormen aannemen van Picasso’s abstracte schilderijen? En hoe voelt het om de statige houding aan te nemen van een Zeventiende eeuwse schutter in De Nachtwacht? - Abstracte beweging
Staan er geen personen op het schilderij of is het beeldhouwwerk te abstract? Zoek dan eens naar herkenbare vormen -cirkels, driehoeken, golven- en probeer deze na te maken met je lichaamshouding. Lukt het niet in je eentje, kijk eens of je met z’n twee wel een vorm kan maken. - Verander je visie
Bekijk het kunstwerk van dichtbij, van verder weg, van onderen, boven, langs de kanten of door je hoofd schuin te houden. Verandert je mening over het kunstwerk als je ernaar kijkt vanuit een nieuwe invalshoek? - Traceren maar
Volg de lijnen in het kunstwerk met je vinger in de lucht. - Spiegelen
Laat een leerling met zijn rug naar het kunstwerk staan en een leerling het kunstwerk aanschouwen. De leerling die het werk niet ziet kopieert/spiegelt de houdingen van degene die tegenover hem staat. - En toen…?
Bedenk wat er zich afspeelt na het moment op het schilderij. Hoe gaat het verhaal verder? Laat je kinderen/leerlingen een toneelstuk bedenken en opvoeren dat het verhaal verbeeld.
Hoe zorgt jij voor wat actie tijdens je rondleiding?